Výživa pre kožu aj črevo

Koža je najväčší orgán nášho tela. Tvorí bariéru, ktorá nás izoluje od okolitého prostredia, chráni naše telo, funguje aj ako systém komunikácie s okolitým prostredím. Keďže pokožka je vlastne náš najvrchnejší orgán, je to aj oblasť, na ktorej je najviac viditeľný proces starnutia a takisto sa na nej ,,vizualizujú“ mnohé zdravotné problémy.

Hoci vzhľad pokožky do veľkej miery, až v 60 %, závisí od našej genetiky, prostredie a strava majú tiež určitý vplyv. UV žiarenie, znečistenie, kontakt s chemikáliami, zmeny teplôt, fajčenie, rôzne kožné ochorenia (aj autoimunitného charakteru) a stresové situácie dokážu významne ovlyvniť proces vzhľad a proces starnutia našej kože.

V najnovšom časopise DERMA revue píše doc. RNDr. Daniela Košťálová, CSc., o význame zloženia stravy na kožu. Nikto nepochybuje o tom, že stravovanie má významný vplyv na pokožku a zlepšiť stav najväčšieho orgánu tela je možné aj s pomocou doplnkov výživy, inými slovami koncentrátmi látok, ktoré majú špecifický alebo fyziologický účinok na zdravie.

Nedostatok vitamínu A pri jednostranne zameranej výžive napríklad môže viesť k poruchám rohovatenia kože (keratosis follicularis) a k zníženej tvorbe kožného mazu či zníženej produkcii potu.

Nedostatok vitamínu B2 (riboflavínu) býva zriedkavý, ale vedie, čo sa týka konkrétne kože, k obrazu podobnému seboroickému ekzému a prasklinám v kútikoch úst.

Vitamín B3 (niacín) je zas dôležitý pre fungovanie slizníc, ale aj pre tvorbu kolagénu a pigmentu. Ovplyvňuje udržiavanie vlhkosti a rohovatenie horných vrstiev kože. Klasický príznak jeho nedostatku je pelagra (precitlivenosť a zápalové zmeny na koži, hovorí sa jej aj červené malomocenstvo). Na koži vystavenej slnku sa objavujú pigmentované zapálené alebo svrbiace miesta, ktoré neskôr opuchnú, zatvrdnú, alebo na nich vznikajú pľuzgiere.

Kyselina pantoténová, vitamín B5, urýchľuje hojenie rán a popálenín, tvorbu chrást a jaziev. Vo forme pantenolu určite poznáte vitamín B5 ako známy prostriedok na ošetrovanie pokožky spálenej slnkom. Využíva sa tiež v prostriedkoch proti akné a iných problémoch s pleťou.

Vitamín B6 (pyridoxín) – jeho nedostatok môže viesť k prejavom na koži, ktoré pripomínajú seboreu.

Nedostatok vitamínu B7 (biotínu, tiež výnimočná situácia) sa takisto okrem iných symptómov na koži prejavuje seboroickou dermatitídou. Vitamín B7 sa tiež zvykne pridávať do dermatologických krémov a prípravkov na starostlivosť o pokožku a pleť.

Nedostatok vitamínu B12 (kobalamínu) sa na koži môže prejaviť symetrickou pigmentáciou končatín,

Čo sa týka mikroelementu zinku, je nenahraditeľný pre kožu, vlasy i nechty. Niektoré štúdie potvrdili jeho význam v terapii akné a má význam v doplnkovej terapii pri atopickej dermatitíde a pri psoriáze. Na nechtoch sa pri jeho nedostatku často objavujú biele škvrny.

Kremík je známym prvkom proti starnutiu kože. Stav kože pozitívne ovplyvňujú aj omega-3 mastné kyseliny (užívanie sa odporúča aj na zmiernenie príznakov psoriázy a ekzému). Ochranný účinok na kožu patria aj antioxidanty ako vitamín C, E, koenzým Q10, polyfenoly zo zeleného čaju a takisto známe karotenoidy.

Na stav pleti, jej upokojenie a zmiernenie zápalu má veľký vplyv aj stav našich čriev, ktoré môže prepúšťať toxíny do krvi, a to vedie k chronickému zápalu. Okrem vymenovaných vitamínov, minerálov a antioxidantov potrebných pre zdravie našej kože môže pomôcť v zásade jednoduchá vec – vyčistenie čreva a podpora množenia ,,priateľských“ probiotických baktérií. Je to vlastne ,,detox“, aj keď tento pojem je v súčasnosti už trochu sprofanovaný. Takže kúra doplnkom výživy s obsahom lignínu (kostra rastlín) a prebiotika laktitolu (potravy pre probiotiká) by mala byť súčasťou ,,starostlivosti o pokožku“ aspoň dvakrát do roka – špeciálne u ekzematikov, psoriatikov a ľudí s inými kožnými problémami.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár