Ako liečiť atopický ekzém v chronickej fáze: Nepoužívajte penidlá a premasťujte

Existuje niekoľko rôznych názorov na to, do akej skupiny vlastne atopický ekzém zaradiť. Mnohí sa domnievajú, že ide o kožné ochorenie, iní trvajú na chorobe autoimunitného charakteru. V zásade sú pravdivé obe. Atopický ekzém je geneticky dané ochorenie, ktorého výsledkom je nežiaduca imunitná odpoveď organizmu, ktorá sa prejaví na koži. Pacient s AE by mal byť preto vyšetrený aj alergológom, nielen kožným lekárom.

 

V priemyselných krajinách sa v priebehu posledných troch desiatok rokov jeho výskyt zvýšil trojnásobne a ekzém často sprevádzajú aj alergické ochorenia ako astma, senná nádcha, alergické zápaly spojiviek, žihľavka atď. Označuje sa to ako atopický syndróm.

 

Atopici, prosím, bez penidiel

Jedným z vysoko rizikových faktorov pre atopický ekzém sú penidlá (tzv. sulfáty) – sodium lauryl sulfát (SLE) a sodium laureth sulfát (SLES) v mydlách a šampónoch. Sulfáty z týchto bežných umývacích prostriedkov ničia už aj tak narušenú kožnú bariéru. Obsahujú ich prakticky všetky bežné umývacie prostriedky! Preto sa na hygienu atopikov odporúčajú výhradne antiseptické prostriedky bez obsahu sulfátov, zdôrazňuje sa v odbornom časopise DERMA 4/2021, v článku, ktorého autorom je český dermatológ MUDr. Pavel Konrád.

 

Vysvetlivky:

sulfáty – čistiace prostriedky, peniče

antiseptický – zamedzujúci nákaze mikróbami

emolienciá – látky zvlhčujúce a chrániace pokožku (najmä pri ekzéme)

galenická forma – forma prípravku, v ktorom prevažuje voda alebo olej (telové mlieko, masť, krém, krémpasta…)

antihistamininiká – lieky proti alergii

 

Odporúča sa obmedziť kúpele v horúcej aj príliš studenej vode, vhodné je sprchovanie vlažnou vodou, ktoré nepresiahne 5 minút. Utierať sa je potrebé výlučne jemným prikladaním uteráka, nie šúchaním, aby si človek nevytvoril na pokožke ďalšie mikroskopické trhlinky.

 

Dôležité je vylúčiť alergény z obytných priestorov, kde sa najčastejšie ukrývajú v kobercoch, perinách a domácich zvieratách. Častými provokačnými faktormi bývajú roztoče, prach, peľ, perie, baktérie a iné agresívne látky. Odporúčajú sa špeciálne obliečky na periny z nanovlákien, ktoré bránia prieniku roztočov oboma smermi.

V domácnostiach atopikov sa odporúča inštalovať čističky vzduchu.

Známe sú aj rôzne formy potravinových alergií. Atopikom sa obyčajne neodporúča jesť viaceré potraviny, ale táto alergia je vysoko špecifická, preto je nevyhnutný individuálny prístup.

 

Z opatrení všeobecného charakteru sa preferuje nosenie bavlnenej bielizne, vyhnúť sa vlnenému oblečeniu a spoteniu, ak nie je možnosť následného osprchovania sa. Zhoršenie sa typicky objavuje na jar a na jeseň.

 

Antiseptická sprcha a premasťovanie

 

Základným pilierom chronickej (ale aj akútnej) fázy atopického ekzému je každodenná krátka antiseptická sprcha, pričom sa používajú umývacie gély s obsahom antiseptík bez sulfátov.

 

Prečo antiseptík? Atopický ekzém sa totiž zhoršuje a udržiava s pomocou patogénov, ako sú napr. stafylokoky či streptokoky, ktoré sa na miestach postihnutých ekzémom mnohonásobne premnožujú, produkujú toxíny a tie udržiavajú pomyselný cyklus choroby. Práve oni sú vo veľkej miere zodpovedné za svrbenie atopickej pokožky.

Cieľom antiseptickej očisty je zníženie kolonizácie atopickej kože patogénmi, a tým zníženie prieniku toxínov do organizmu chorého. Súčasne sa znižuje aj svrbenie kože, ktoré býva v prípade atopického ekzému najviac obťažujúcim príznakom. Na tento pilier starostlivosti sa nekladie dostatočný dôraz.

 

Základom liečby chronickej fázy je okrem spomenutej „bezsulfátovej hygieny“ dôkladné a pravidelné premazávanie tzv. substitučnými emolienciami.

 

Urea patrí medzi prirodzené hydratačné faktory, ktoré bránia nadmernej strate vody. Ďalšou chýbajúcou substanciou je omega nenasýtená kyselina linolová. Obe tieto látky treba v chronickej fáze do kože pravidelne dodávať a najvhodnejšia je galenická forma mlieka s ureou. Najvýhodnejšia koncentrácia urey v emolienciách je 3-5 %. Pri tejto koncentrácii dochádza k ideálnemu doplneniu hydratačného faktora, ale ešte nenastáva nepríjemné pálenie (ako pri vyšších koncentráciách).

Pre dopĺňanie linolovej kyseliny sú najvhodnejšie oleje – mandľový, kokosový, bambucký, Babassu olej. Nanášajú sa priamo na pokožku, alebo sa pridávajú do kúpeľa. Vzhľadom na to, že kúpeľ sa až tak neodporúča, je vhodné oleje nanášať na kožu bezprostredne po osprchovaní. Niektoré oleje však obsahujú emulgátory a je nutné ich oplachovať. Preto voľte oleje bez emulgátorov!

V rámci celkovej terapie sa podávajú antihistaminiká, ktoré čiastočne bránia svrbivým prejavom.

V posledných rokoch sa objavujú štúdie o pozitívnom účinku prebiotík a probiotík na stav ekzému. K slovu sa dostávajú tzv. črevné detoxikanty, látky, ktoré sú schopné pozitívne ovplyvňovať črevnú mikroflóru a črevnú priepustnosť. V čreve vytvárajú akýsi štít – bránia vstupu škodlivín cez črevnú stenu do krvného obehu. Črevné detoxikanty sa tak stávajú novým doplnkom liečby v rámci  mnohých zápalových ochorení, vrátane atopického ekzému.

 Črevný detoxikant Atopona (v tabletách)

– doplnok výživy, ktorý obsahuje lignín (800 mg) a laktitol (140 mg)

  1. Lignín – ,,kostra raslín“, po celulóze druhá najrozšírenejšia organická zlúčenina na Zemi, látka schopná viazať kvapalné i plynné látky, ťažké kovy, chemické látky, endotoxíny, baktérie, alergény a podobne.

 

  1. Laktitol – sladidlo, tzv. cukrový alkohol slúžiaci ako prebiotikum, nestráviteľná zložka stravy, ktorá podporuje rast črevnej mikroflóry a pozitívne vplýva na črevný mikrobióm.

 

 

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár