Probiotiká alebo prebiotiká?

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré sa usádzajú na stenách hrubého čreva, kde napomáhajú správnemu tráveniu. Bránia tiež premnoženiu škodlivých baktérií. Probiotiká potrebujú k životu vlákninu – nestráviteľnú zložku potravy. Kde ich nájdeme?
Najnovšie vedecké štúdie z oblasti probiotík poukazujú na to, že sú nielen kľúčom k zlepšeniu zdravia, posilneniu imunitného systému a liečbe tráviacich problémov, ale že zároveň podporujú aj duševné zdravie a zlepšujú stav niektorých neurologických ochorení.Bakteriálna mikroflóra zažívacieho traktu predstavuje zložitý ekosystém, v ktorom bolo identifikovaných viac ako 1 000 druhov rôznych baktérií. Tieto mikroorganizmy sú buď zdraviu prospešné, neutrálne alebo škodlivé.Vďaka priateľskej mikroflóre účinkom „dobrých“ baktérií dochádza k správnej premene potravy, vytváraniu vitamínov, mastných kyselín a iných telu prospešných látok. Okrem toho vylučovaním antibakteriálnych látok chránia organizmus pred premnožením patogénnych mikroorganizmov a plesní a majú priaznivý účinok na imunitu.

ČO SÚ TO PROBIOTIKÁ?

Ide o jednozložkové alebo viaczložkové kultúry živých mikroorganizmov, ktoré po podaní priaznivo ovplyvňujú črevnú mikroflóru a zdravotný stav prijímateľa. Medzi probiotiká sa v súčasnosti radia bakteriálne kmene Lactobacillus, Bifidobacterium, Streptococcus, Enterococcus a kvasinkové mikroorganizmy rodu Saccharomyces.

Okrem toho, že musia byť bezpečné a účinné, keďže sú podávané v živom stave, nesmú mať žiadne patogénne vlastnosti. Musia byť odolné voči žalúdočnej šťave, žlči, tráviacim enzýmom a produktom vzniknutým počas trávenia. Ďalšou z požiadaviek je, že musia byť humánneho pôvodu, dostatočne silno priľnúť k črevnému epitelu, aby mohli kolonizovať hrubé črevo.

Svojim antimikrobiálnym pôsobením musia dokázať ničiť patogénne baktérie a vírusy a zároveň preukázať pozitívne, imunitu ovplyvňujúce účinky. Možnosti ich využitia sú naozaj veľké a okrem liečebného efektu majú aj preventívny charakter.

AKÉ SÚ ICH POZITÍVNE ÚČINKY?

 • zlepšujú funkciu imunitného systému
 • zmierňujú príznaky chrípky a prechladnutia
 • znižujú nadspotrebu antibiotík
 • pozitívne ovplyvňujú zloženie črevnej mikroflóry
 • potláčajú rast nežiaducich baktérií
 • produkujú vitamíny skupiny B
 • znižujú hladinu cholesterolu
 • zvyšujú absorpciu vápnika a spomaľujú úbytok kostného tkaniva
 • umierňujú potravinovú alergiu a laktózovú intoleranciu
 • zmierňujú prejavy atopickej dermatitídy
 • zlepšujú akné
 • pomáhajú pri regulácii telesnej hmotnosti
 • pôsobia proti zubnému kazu, ochoreniam ďasien a zápalom v ústnej dutine
 • bojujú proti Helicobacter pylori – baktérii spôsobujúcej vredy
 • dosahujú priaznivé výsledky pri zápalových ochoreniach čriev, upravujú trávenie
 • znižujú výskyt a zmierňujú priebeh hnačiek
 • napomáhajú správnej defekácii
 • pôsobia proti vzniku kolorektálneho karcinómu

  AKO DLHO PÔSOBIA A KDE ICH NÁJDEME?

  Prípravky s obsahom probiotík sa preto preventívne podávajú pri vaginálnych a urogenitálnych infekciách, pri cestovateľskom dyskomforte, osteoporóze, hypercholesterolémii a v prevencii nádorov.

  Obsadenosť čreva podávanými probiotickými mikroorganizmami je iba prechodná. Po podaní ich počet postupne klesá, zostávajú v čreve ešte niekoľko dní, max. týždeň. Pravidelným užívaním je potrebné zabezpečiť ich stály výskyt. Obzvlášť vhodné sú počas liečby antibiotikami, mali by sa užívať 2 – 4 hodiny po podaní antibiotika.

  Bohaté spektrum je zastúpené aj v probiotických potravinách, kam patrí zakysankakefíržinčicaacidofilné a bifidové mliekojogurtbryndzakombucha a kyslá kapusta.

  SÚ VHODNÉ PRE KAŽDÉHO?

 • Aj keď doposiaľ používané probiotiká nepredstavujú pre pacienta žiadne riziko, nedajú sa odporúčať paušálne. Je potrebné pozrieť si zloženie, formu, vlastnosti deklarované výrobcom, prípadne existujúce klinické štúdie.Zvýšená pozornosť a opatrnosť by sa mala venovať najmä pacientom užívajúcim liečivá s imunosupresívnym účinkom a nedonoseným bábätkám. Tieto prípravky sú bežne dostupné v lekárni bez lekárskeho predpisu. Sú vyrábané vo forme kapslí, prášku, kvapiek či sirupu.

  PREBIOTIKÁ

  Ide o sacharidové súčasti potravy, ktoré nie sú stráviteľné bunkovými enzýmami tráviaceho ústrojenstva. Črevné baktérie ich však dokážu svojimi enzýmami štiepiť za vzniku látok, ktoré sa zúčastňujú na výžive črevného epitelu a ďalších metabolických procesoch.

  Po konzumácii majú priaznivý fyziologický účinok v podobe podpory rastu alebo aktivity niektorých kmeňov mikroflóry. Slúžia ako zdroj živín alebo „palivo“ pre prospešné baktérie žijúce vo vnútri čreva.

  KDE MÔŽEME PREBIOTIKÁ NÁJSŤ?

 • Typickým zdrojom prebiotických sacharidov je rozpustná vláknina inulín obsiahnutý najmä v koreni púpavy a čakanky, neupravovaný ovospšenica a jačmeň. Medzi prebiotiká patria aj iné formy vlákniny ako sú celulóza a pektín, ďalej laktulóza, laktosacharóza, fruktooligosacharidy, galaktooligosacharidy a podobne.V prirodzenej forme sú probiotiká prítomné v arabskej gume, cibuli, cesnaku, póre, kukurici, špargli, banánoch, topinambure, jicame, surovom mede a psylliu zo skorocela indického. Vo významnom množstve sú tiež jednou z najdôležitejších zložiek materského mlieka.

  BENEFITY VYŠŠIEHO PRÍJMU PREBIOTÍK:

  • zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení
  • zlepšenie trávenia
  • prevencia zápchy a hnačky
  • zníženie hladiny cholesterolu
  • zlepšenie hormonálnej rovnováhe a stresovej reakcie
  • prevencia zlomenín a možnej osteoporózy
  • zvýšenie imunitnej funkcie a protinádorovej ochrany
  • menšie riziko vzniku obezity
  • zníženie zápalových a autoimunitných reakcií

  ZÁVER

  Prebiotiká predstavujú veľmi dôležitú súčasť zdravej výživy. Je vhodné ich podávať aj oddelene ako doplnok stravy, pretože dnešný denný príjem vlákniny je veľmi malý. V kombinácii so živými mikroorganizmami – probiotikami – tvoria veľmi perspektívnu skupinu s označením synbiotiká.

  Vzhľadom k tomu, že zdravie našich čriev je úzko späté s mnohými inými telesnými funkciami, ich podávanie je dôležité nielen na posilnenie imunity v boji so zápalmi, ale aj na zníženie celkového rizika výskytu mnohých ochorení.

 • PharmDr. Martina Šutorová
 • Zdroj: lekar.sk

Výživa pre kožu aj črevo

Koža je najväčší orgán nášho tela. Tvorí bariéru, ktorá nás izoluje od okolitého prostredia, chráni naše telo, funguje aj ako systém komunikácie s okolitým prostredím. Keďže pokožka je vlastne náš najvrchnejší orgán, je to aj oblasť, na ktorej je najviac viditeľný proces starnutia a takisto sa na nej ,,vizualizujú“ mnohé zdravotné problémy.

Hoci vzhľad pokožky do veľkej miery, až v 60 %, závisí od našej genetiky, prostredie a strava majú tiež určitý vplyv. UV žiarenie, znečistenie, kontakt s chemikáliami, zmeny teplôt, fajčenie, rôzne kožné ochorenia (aj autoimunitného charakteru) a stresové situácie dokážu významne ovlyvniť proces vzhľad a proces starnutia našej kože.

V najnovšom časopise DERMA revue píše doc. RNDr. Daniela Košťálová, CSc., o význame zloženia stravy na kožu. Nikto nepochybuje o tom, že stravovanie má významný vplyv na pokožku a zlepšiť stav najväčšieho orgánu tela je možné aj s pomocou doplnkov výživy, inými slovami koncentrátmi látok, ktoré majú špecifický alebo fyziologický účinok na zdravie.

Nedostatok vitamínu A pri jednostranne zameranej výžive napríklad môže viesť k poruchám rohovatenia kože (keratosis follicularis) a k zníženej tvorbe kožného mazu či zníženej produkcii potu.

Nedostatok vitamínu B2 (riboflavínu) býva zriedkavý, ale vedie, čo sa týka konkrétne kože, k obrazu podobnému seboroickému ekzému a prasklinám v kútikoch úst.

Vitamín B3 (niacín) je zas dôležitý pre fungovanie slizníc, ale aj pre tvorbu kolagénu a pigmentu. Ovplyvňuje udržiavanie vlhkosti a rohovatenie horných vrstiev kože. Klasický príznak jeho nedostatku je pelagra (precitlivenosť a zápalové zmeny na koži, hovorí sa jej aj červené malomocenstvo). Na koži vystavenej slnku sa objavujú pigmentované zapálené alebo svrbiace miesta, ktoré neskôr opuchnú, zatvrdnú, alebo na nich vznikajú pľuzgiere.

Kyselina pantoténová, vitamín B5, urýchľuje hojenie rán a popálenín, tvorbu chrást a jaziev. Vo forme pantenolu určite poznáte vitamín B5 ako známy prostriedok na ošetrovanie pokožky spálenej slnkom. Využíva sa tiež v prostriedkoch proti akné a iných problémoch s pleťou.

Vitamín B6 (pyridoxín) – jeho nedostatok môže viesť k prejavom na koži, ktoré pripomínajú seboreu.

Nedostatok vitamínu B7 (biotínu, tiež výnimočná situácia) sa takisto okrem iných symptómov na koži prejavuje seboroickou dermatitídou. Vitamín B7 sa tiež zvykne pridávať do dermatologických krémov a prípravkov na starostlivosť o pokožku a pleť.

Nedostatok vitamínu B12 (kobalamínu) sa na koži môže prejaviť symetrickou pigmentáciou končatín,

Čo sa týka mikroelementu zinku, je nenahraditeľný pre kožu, vlasy i nechty. Niektoré štúdie potvrdili jeho význam v terapii akné a má význam v doplnkovej terapii pri atopickej dermatitíde a pri psoriáze. Na nechtoch sa pri jeho nedostatku často objavujú biele škvrny.

Kremík je známym prvkom proti starnutiu kože. Stav kože pozitívne ovplyvňujú aj omega-3 mastné kyseliny (užívanie sa odporúča aj na zmiernenie príznakov psoriázy a ekzému). Ochranný účinok na kožu patria aj antioxidanty ako vitamín C, E, koenzým Q10, polyfenoly zo zeleného čaju a takisto známe karotenoidy.

Na stav pleti, jej upokojenie a zmiernenie zápalu má veľký vplyv aj stav našich čriev, ktoré môže prepúšťať toxíny do krvi, a to vedie k chronickému zápalu. Okrem vymenovaných vitamínov, minerálov a antioxidantov potrebných pre zdravie našej kože môže pomôcť v zásade jednoduchá vec – vyčistenie čreva a podpora množenia ,,priateľských“ probiotických baktérií. Je to vlastne ,,detox“, aj keď tento pojem je v súčasnosti už trochu sprofanovaný. Takže kúra doplnkom výživy s obsahom lignínu (kostra rastlín) a prebiotika laktitolu (potravy pre probiotiká) by mala byť súčasťou ,,starostlivosti o pokožku“ aspoň dvakrát do roka – špeciálne u ekzematikov, psoriatikov a ľudí s inými kožnými problémami.

Ako liečiť atopický ekzém v chronickej fáze: Nepoužívajte penidlá a premasťujte

Existuje niekoľko rôznych názorov na to, do akej skupiny vlastne atopický ekzém zaradiť. Mnohí sa domnievajú, že ide o kožné ochorenie, iní trvajú na chorobe autoimunitného charakteru. V zásade sú pravdivé obe. Atopický ekzém je geneticky dané ochorenie, ktorého výsledkom je nežiaduca imunitná odpoveď organizmu, ktorá sa prejaví na koži. Pacient s AE by mal byť preto vyšetrený aj alergológom, nielen kožným lekárom.

 

V priemyselných krajinách sa v priebehu posledných troch desiatok rokov jeho výskyt zvýšil trojnásobne a ekzém často sprevádzajú aj alergické ochorenia ako astma, senná nádcha, alergické zápaly spojiviek, žihľavka atď. Označuje sa to ako atopický syndróm.

 

Atopici, prosím, bez penidiel

Jedným z vysoko rizikových faktorov pre atopický ekzém sú penidlá (tzv. sulfáty) – sodium lauryl sulfát (SLE) a sodium laureth sulfát (SLES) v mydlách a šampónoch. Sulfáty z týchto bežných umývacích prostriedkov ničia už aj tak narušenú kožnú bariéru. Obsahujú ich prakticky všetky bežné umývacie prostriedky! Preto sa na hygienu atopikov odporúčajú výhradne antiseptické prostriedky bez obsahu sulfátov, zdôrazňuje sa v odbornom časopise DERMA 4/2021, v článku, ktorého autorom je český dermatológ MUDr. Pavel Konrád.

 

Vysvetlivky:

sulfáty – čistiace prostriedky, peniče

antiseptický – zamedzujúci nákaze mikróbami

emolienciá – látky zvlhčujúce a chrániace pokožku (najmä pri ekzéme)

galenická forma – forma prípravku, v ktorom prevažuje voda alebo olej (telové mlieko, masť, krém, krémpasta…)

antihistamininiká – lieky proti alergii

 

Odporúča sa obmedziť kúpele v horúcej aj príliš studenej vode, vhodné je sprchovanie vlažnou vodou, ktoré nepresiahne 5 minút. Utierať sa je potrebé výlučne jemným prikladaním uteráka, nie šúchaním, aby si človek nevytvoril na pokožke ďalšie mikroskopické trhlinky.

 

Dôležité je vylúčiť alergény z obytných priestorov, kde sa najčastejšie ukrývajú v kobercoch, perinách a domácich zvieratách. Častými provokačnými faktormi bývajú roztoče, prach, peľ, perie, baktérie a iné agresívne látky. Odporúčajú sa špeciálne obliečky na periny z nanovlákien, ktoré bránia prieniku roztočov oboma smermi.

V domácnostiach atopikov sa odporúča inštalovať čističky vzduchu.

Známe sú aj rôzne formy potravinových alergií. Atopikom sa obyčajne neodporúča jesť viaceré potraviny, ale táto alergia je vysoko špecifická, preto je nevyhnutný individuálny prístup.

 

Z opatrení všeobecného charakteru sa preferuje nosenie bavlnenej bielizne, vyhnúť sa vlnenému oblečeniu a spoteniu, ak nie je možnosť následného osprchovania sa. Zhoršenie sa typicky objavuje na jar a na jeseň.

 

Antiseptická sprcha a premasťovanie

 

Základným pilierom chronickej (ale aj akútnej) fázy atopického ekzému je každodenná krátka antiseptická sprcha, pričom sa používajú umývacie gély s obsahom antiseptík bez sulfátov.

 

Prečo antiseptík? Atopický ekzém sa totiž zhoršuje a udržiava s pomocou patogénov, ako sú napr. stafylokoky či streptokoky, ktoré sa na miestach postihnutých ekzémom mnohonásobne premnožujú, produkujú toxíny a tie udržiavajú pomyselný cyklus choroby. Práve oni sú vo veľkej miere zodpovedné za svrbenie atopickej pokožky.

Cieľom antiseptickej očisty je zníženie kolonizácie atopickej kože patogénmi, a tým zníženie prieniku toxínov do organizmu chorého. Súčasne sa znižuje aj svrbenie kože, ktoré býva v prípade atopického ekzému najviac obťažujúcim príznakom. Na tento pilier starostlivosti sa nekladie dostatočný dôraz.

 

Základom liečby chronickej fázy je okrem spomenutej „bezsulfátovej hygieny“ dôkladné a pravidelné premazávanie tzv. substitučnými emolienciami.

 

Urea patrí medzi prirodzené hydratačné faktory, ktoré bránia nadmernej strate vody. Ďalšou chýbajúcou substanciou je omega nenasýtená kyselina linolová. Obe tieto látky treba v chronickej fáze do kože pravidelne dodávať a najvhodnejšia je galenická forma mlieka s ureou. Najvýhodnejšia koncentrácia urey v emolienciách je 3-5 %. Pri tejto koncentrácii dochádza k ideálnemu doplneniu hydratačného faktora, ale ešte nenastáva nepríjemné pálenie (ako pri vyšších koncentráciách).

Pre dopĺňanie linolovej kyseliny sú najvhodnejšie oleje – mandľový, kokosový, bambucký, Babassu olej. Nanášajú sa priamo na pokožku, alebo sa pridávajú do kúpeľa. Vzhľadom na to, že kúpeľ sa až tak neodporúča, je vhodné oleje nanášať na kožu bezprostredne po osprchovaní. Niektoré oleje však obsahujú emulgátory a je nutné ich oplachovať. Preto voľte oleje bez emulgátorov!

V rámci celkovej terapie sa podávajú antihistaminiká, ktoré čiastočne bránia svrbivým prejavom.

V posledných rokoch sa objavujú štúdie o pozitívnom účinku prebiotík a probiotík na stav ekzému. K slovu sa dostávajú tzv. črevné detoxikanty, látky, ktoré sú schopné pozitívne ovplyvňovať črevnú mikroflóru a črevnú priepustnosť. V čreve vytvárajú akýsi štít – bránia vstupu škodlivín cez črevnú stenu do krvného obehu. Črevné detoxikanty sa tak stávajú novým doplnkom liečby v rámci  mnohých zápalových ochorení, vrátane atopického ekzému.

 Črevný detoxikant Atopona (v tabletách)

– doplnok výživy, ktorý obsahuje lignín (800 mg) a laktitol (140 mg)

 1. Lignín – ,,kostra raslín“, po celulóze druhá najrozšírenejšia organická zlúčenina na Zemi, látka schopná viazať kvapalné i plynné látky, ťažké kovy, chemické látky, endotoxíny, baktérie, alergény a podobne.

 

 1. Laktitol – sladidlo, tzv. cukrový alkohol slúžiaci ako prebiotikum, nestráviteľná zložka stravy, ktorá podporuje rast črevnej mikroflóry a pozitívne vplýva na črevný mikrobióm.

 

 

Upracte si v čreve a nakŕmte „dobré baktérie“

Čistotu v črevách si môžeme predstaviť ako čistotu v lese. Ani ten najzarytejší priaznivec čistoty nechodí do lesa s metlou. Les je čistý, ak v ňom panuje rovnováha a prevažujú užitočné rastliny. Tomu môžeme pomôcť aj my sami tým, že vysadíme prospešné rastliny, alebo si v lese môžeme vybrať svoje obľúbené a starať sa o ne tak, aby sa množili a silneli. Občas sa objavia neželaní škodcovia a vtedy si musíme ďalší postup starostlivo premyslieť. Ak nič nepomáha, prídu na rad chemické prostriedky, napr. pesticídy. Tie dokážu so škodcami urobiť hotové zázraky, ale nemali by sa používať často a ľahkovážne.

Štyri hlavné nástroje na čistenie čreva

Na čistenie vnútra nášho tela slúžia štyri hlavné nástroje: antibotiká, probiotiká a prebiotiká. A ešte vláknina. S pomocou antibiotík vieme odvrátiť akútny útok choroboplodných zárodkov. Probiotiká a prebiotiká podporujú to, čo je pre nás dobré.

Zatiaľ kým probiotiká sú živé baktérie, ktoré sú ,,priateľské“ k nášmu organizmu a pomáhajú udržiavať dôležitú rovnováhu v rámci nášho mikrobiómu, prebiotiká sú potraviny, ktoré doputujú až do hrubého čreva a tu živia dobré baktérie, aby rástli lepšie ako zlé. O probiotikách sa už roky veľa hovorí a píše, o prebiotikách až tak veľmi nie.

Prebiotiká sú tie, ktoré podporujú dobré baktérie v našom čreve. V zásade sú omnoho praktickejšie na každodenné užívanie ako probiotiká. Splniť treba jedinú podmienku: V našich črevách musia žiť dobré baktérie. Pretože, ako vravia odborníci, darmo budete hádzať potravu do prázdneho rybníka, ak v ňom nemáte ryby.

Balastné látky pre telo nie sú balastom

Keďže baktérie sú omnoho menšie ako my, hľadia na potravu z úplne inej perspektívy. Každé zrnko je pre ne obrovskou udalosťou, prísľubom hostiny. Čokoľvek, čo v tenkom čreve nedokážeme stráviť, označujeme ako „balastné látky“. Napriek tomuto pomenovaniu balastné látky vôbec nie sú zbytočnou záťažou, určite nie pre naše baktérie v hrubom čreve!

Balastné látky jedávajú len „dobré baktérie“. Ak by to takto fungovalo aj s ľuďmi, v jedálni by sme hneď videli, kto je dobrý a kto zlý. Napríklad taký kryštálový cukor nie je prebiotikum, majú ho totiž rady aj baktérie spôsobujúce zubný kaz. „Zlé baktérie“ využívajú prebiotiká celkom málo alebo vôbec.

Napriek tomu, že vieme, aké sú balastné látky prospešné, jeme ich príliš málo. Každý deň by sme ich mali jesť v dávke približne 30 gramov, väčšina Európanov sa však uspokojí s polovičným množstvom.

Prebiotiká ani zďaleka nie sú tak dobre preštudované ako probiotiká, sú však stavy, pri ktorých nachádzajú svoje uplatnenie. Tým, že podporujú dobré baktérie, v črevách vzniká menej jedovatých látok. Vláknina (najmä, ak ide o tzv. sorbent) je zas schopná na seba naviazať kvapalné i plynné látky, ťažké kovy, chemikálie,  endotoxíny, baktérie, alergény a podobne. Tie následne organizmus spoločne s ňou vylúči v stolici.

Takáto kombinácia prebiotika a sorbentu nám v čreve doslova „uprace“, ale nie tak ako antibiotiká, ktoré zlikvidujú dobré aj zlé baktérie a účinkujú ako vyššie spomínané „pesticídy v lese“. Tu ide skôr o „črevný detox“. V čreve vytvárajú akýsi štít – bránia vstupu škodlivín cez črevnú stenu do krvného obehu. Je to nový doplňujúci trend v rámci liečby niektorých zápalových ochorení kože (atopický ekzém, rosacea, akné…), ktorá, ako vieme, s generálnym poriadkom v našom čreve úzko súvisí. Koža je totiž zrkadlom nášho čreva! Je to ten prípad, keď už obal ukáže, či je vnútri upratané a všetko v rovnováhe.

 

INFOGRAFIKA

Probiotiká – živé mikroorganizmy, ktoré po vstupe do nášho tela majú prospešný účinok pre naše zdravie. Medzi najznámejšie patria laktobacily a bifidobaktérie. „Pro bios“ znamená „pre život“.

Prebiotiká – rozpustné či nerozpustné nestráviteľné zložky potravy, ktoré probiotiká vyživujú a umožňujú im v čreve rozmnožiť sa, rastové faktory probiotík, napr. inulín, fruktooligosacharidy, galaktooligosacharidy. Z potravín obsahujú prebiotiká všetky, ktoré majú veľa vlákniny a vitamínu B: pór, cícer, kukurica, ľanové semená, banány, obilniny (celozrnné výrobky), figy, sušené slivky, hrozienka… „Pre bios“ znamená „pred životom“.

Symbiotiká – kombinácia probiotík s prebiotikami, najčastejšie sa s nimi stretneme vo funkčných potravinách a vo výživových doplnkoch.

Antibiotiká – patria medzi najčastejšie predpisované lieky na svete. Ich nadmerné užívanie však spôsobuje, že sa voči niektorým baktériám stávajú neúčinnými. Baktérie sú jednobunkové mikroorganizmy, ktoré sa na rozdiel od vírusov vedia množiť aj mimo živého organizmu. „Anti bios“ znamená „proti životu“.

 

Črevný detoxikant Atopona (v tabletách)

 – doplnok výživy, ktorý obsahuje lignín (800 mg) a laktitol (140 mg)

 1. Lignín – ,,kostra rastlín“, balastná látka, po celulóze druhá najrozšírenejšia organická zlúčenina na Zemi, látka schopná viazať kvapalné i plynné látky, ťažké kovy, chemické látky, endotoxíny, baktérie, alergény a podobne.
 2. Laktitol – sladidlo, tzv. cukrový alkohol slúžiaci ako prebiotikum, nestráviteľná zložka stravy, ktorá podporuje rast črevnej mikroflóry a pozitívne vplýva na črevný mikrobióm.

 

 

ATOPONA – Pre kľudnú pleť

Pred pár dňami si tak sedím v reštaurácií a obhliadajúc sa na ľudí popri čakaní na jedlo si vravím, že „ty vole ja som v reštike bez mejkapu, iba so špirálkou a upraveným obočím“. Pred pár rokmi čosi nereálne, jednak preto že moja pleť nevyzerala najvábnejšie a jednak preto, že som tak bola nastavená a bez toho make-upu som sa cítila zle. Ani dnes nie je moja pleť dokonalá. Rozšírené a upchaté póry, jazvyčky po akné, sem-tam stále aj nejaká malá vyrážka a hlavne kedykoľvek sa to môže vrátiť do pôvodného stavu – veď to poznáte, tie ktoré trpíte podobným problém ale konečne sa dokážem cítiť dobre aj bez make-upu, to znamená nie len iný „mindset“ ale aj to, že  moja pleť je o podstatne v lepšom stave.

Keď som si naposledy musela znova po čase nechať predpísať nejaké mastičky od kožnej odporučila mi vyskúšať aj doplnok stravy Atopona. V stave ozaj zlej pleti sme ochotné vyskúšať prevažne všetko čo vyzerá aspoň trochu sľubne a tak som aj ja nejaký čas po tom začala Atoponu užívať.

ATOPONA obsahuje silný ENTEROSORBET – LIGNÍN ,ktorý má schopnosť viazať na seba toxíny a ťažké kovy.

A druhou zložkou je PREBIOTIKUM – LAKTITOL ,čo je nestráviteľná zložka potravy ktorá upravuje črevnú mikroflóru

Tento doplnok stravy vyrába česká firma Onapharm, ktorá sa zaoberá vývojom doplnkov stravy, zdravotníckych pomôcok a liekov.

Balenie obsahuje 40 tabliet. Užíva sa 1 tableta ráno a 1 večer aspoň hodinu pred alebo po jedle. Čiže jedna kúra trvá 20 dní. Čo sa mne zdalo priznám sa dosť krátke obdobie a tak som po troch mesiacoch začala užívať ďalšie balenie, ktoré som v tomto čase akurát dobrala. Inak v recenziách ktoré som našla na internete sa dosť často opakuje veľkosť tabletky, teda že je príliš veľká a ťažko sa prehĺta. Ja s veľkosťou tejto tablety nemám absolútne žiaden problém , často krát sú aj bežné široko-spektrálne antibiotika rovnakej veľkosti alebo aj niektoré vitamíny. No úplne chápem že niekto s tým môže mať problém a tak by som volila tabletu prekrojiť na polovicu.Ťažko povedať či za moju aktuálne kľudnú pleť (klop klop) môžu iba tieto doplnky stravy. Z toho najhoršieho ma vysekala určite aj „apotieka“ od kožnej a teda vodička Aknemycin plus (antibiotikum a tretinoin) a krem Skinoren (kys. azealova) a udržiava to určite aj vhodná aktuálna starostlivosť o pleť.

Ale stojí za to aby ste to vyskúšali, možno sa vyhnete práve tej „apotieke“ od kožnej. Pri ľahšej forme akné alebo aj ekzému či iných kožných problémov by mohla pomôcť. A ktovie možno aj pri tej ťažšej, ak je spôsobená práve tráviacimi problémami a zanesenými črevami. A ak by sa aj výsledok neodrazil na vašej pleti ,vaším črevám určite pomôže. Ak na Atoponu nenatrafíte v kamennej lekárni môžte si ju objednať online, trebárs odtiaľ z lekárne Dr. Max

Veľmi by ma potešilo, ak by ste sa so mnou po vyskúšaní podelili o skúsenosť.

Rady rodičom dieťaťa s atopickým ekzémom:

 1. Pri dojčenom dieťati je potrebné, aby dojčiaca matka vylúčila zo svojej stravy kravské mlieko, mliečne výrobky a vajíčka po dobu troch týždňov. Ak u dieťaťa nedôjde ku zlepšeniu príznakov ekzému, môže sa matka vrátiť ku svojej pôvodnej strave vrátane primeraného množstva mlieka a vajec. Výživu prostredníctvom materského mlieka sa odporúča udržať aspoň do šiestich mesiacov veku. Ďalšie zložky potravy zaraďujeme postupne, vajcia až na konci prvého roku života.
 2. Pokúste sa svrbivosť pokožky udržať pod kontrolou, aby sa dieťa čo najmenej škriabalo.
 3. Dieťaťu pravidelne strihajte nechty.
 4. Udržiavajte atopickú pokožku vláčnu, používajte premasťovacie prostriedky, ako napríklad špeciálnu zdravotnícku kozmetiku Allergika  – Dermifant.
 5. Nepoužívajte parfumované mydlá, vhodnejšie sú čistiace oleje.
 6. Kúpte dieťa krátko a nie príliš často, voda nesmie byť horúca. Odporúča sa vaňový olejový kúpeľ. Optimálne je však dieťa výlučne sprchovať vlažnou vodou a používať sprchové oleje alebo prostriedky na umývanie pre ekzematikov (,,mydlá bez mydla“). Pri zhoršení ekzému nahrádzame olejový kúpeľ ovseným kúpeľom, kúpeľom v zemiakovom škrobe, otrubách alebo v repíku.
 7. Pri obliekaní dieťaťa vyraďte kontakt s vlnou, umelými a dráždivými materiálmi. Nový odev dieťaťu pred nosením vždy operte, alebo vypláchajte. Nezabudnite odstrániť všetky etikety z vnútornej strany odevov (pri nosení mechanicky dráždia).
 8. Bielizeň a oblečenie, ktoré sa priamo dotýka pokožky dieťaťa, musí byť z čistej bavlny a je potrebné prať ho v nedráždivom pracom prostriedku. Odev by nemal byť tesný ani tuhý (pozor na švy džínsového oblečenia a tesné okraje jednorazových plienok).
 9. Nepodporujte prílišným obliekaním potenie.
 10. Teplota prostredia, v ktorom sa dieťa pohybuje, má byť primeraná – 19-20 stupňov Celzia, miestnosti je vhodné nadmerne neprekurovať, aby sa dieťa neprehrievalo. Vhodný však nie je ani prílišný chlad.
 11. Pozor na prudké zmeny teploty – prechody zo zimy do tepla a naopak.

 

 1. Chráňte dieťa pred infekciou (najmä herpetickou), druhotné infekcie treba včas liečiť. Vylúčte kontakt s ľuďmi, ktorí majú opary!
 2. Podporujte pokojný, nerušený spánok a pokojný odpočinok počas dňa.
 3. V dome nefajčite a nevystavujte dieťa tabakovému dymu.
 4. Vytvorte pre dieťa doma bezalergénové prostredie (roztoče, zvieratá). Samostatnou kapitolou je stravovanie.
 5. Postupné opatrné slnenie a morská voda obyčajne pôsobí na ekzematické deti blahodarne. Výhodnejšie pre ne sú však kamienkové a štrkové pláže, najmä pri mokvaní pokožky či bakteriálnej infekcii pozor na kontakt s pieskom na pláži (navyše môže byť kontaminovaný výlučkami zvierat, najmä v Ázii je veľa túlavých psov).
 6. Rodičom sa odporúča, aby sledovali najmä: jedálny lístok, vplyv počasia, vplyv kúpania a opaľovania, menštruačný cyklus u dievčat, vplyv psychickej a fyzickej záťaže, zmeny v životnom stereotype (pobyt mimo domova), vplyv infekčných ochorení, očkovania, nových liekov a vplyv koníčkov dieťaťa (športový tréning, návšteva bazéna, výtvarný krúžok) na stav kože.
 7. Pre deti od troch rokov je možná niekoľkokrát do roka 20 dní trvajúca detoxikačná kúra za využitia prírodných enterosorbentov (lignín) a prebiotík (laktitol), ktoré účinne odstraňujú endotoxíny z čreva a podporujú rast ,,priateľských baktérií“ v rámci črevného mikrobiómu. Jeho zloženie má vplyv na pokožku. Spomínaný prípravok je výživovým doplnkom na báze vlákniny bez nežiaducich účinkov a nazýva sa Atopona.

Akné? Ach, nie! Atopona!

Komu by už neprekážali nepekné, zapálené vriedky na koži? Tým skôr, ak ide o mladého človeka v citlivom veku. Problémami, ktoré spôsobuje akné, však viac či menej trpí vyše 85 percent dospievajúcich.

Akné postihuje tvár, krk, hrudník, ramená či chrbát. 70 percent foriem akné je fyziologických, čiže bežných, to znamená, že väčšinou sa prejavujú povrchovými kožnými nálezmi, ktoré sú spôsobené upchatím kožných pórov. Jestvujú aj závažné formy akné s veľkým rizikom tvorby jaziev, ktoré už vyžadujú liečbu u kožného lekára. Čítať ďalej