Akné? Ach, nie! Atopona!

Komu by už neprekážali nepekné, zapálené vriedky na koži? Tým skôr, ak ide o mladého človeka v citlivom veku. Problémami, ktoré spôsobuje akné, však viac či menej trpí vyše 85 percent dospievajúcich.

Akné postihuje tvár, krk, hrudník, ramená či chrbát. 70 percent foriem akné je fyziologických, čiže bežných, to znamená, že väčšinou sa prejavujú povrchovými kožnými nálezmi, ktoré sú spôsobené upchatím kožných pórov. Jestvujú aj závažné formy akné s veľkým rizikom tvorby jaziev, ktoré už vyžadujú liečbu u kožného lekára.

Akné, čiže porucha rohovatenia hornej časti vlasového vačku na koži s upchávaním vývodu mazových žliazok a následným rozmnožením baktérie Propionibacterium acnes, je výsledkom mnohých združených faktorov. Prím hrajú hormonálne poruchy, do istej miery dedičnosť, dráždivé látky v životnom prostredí, vlhko, nežiaduce účinky niektorých liekov a najmä podceňovaný stres, napr. napätie pred skúškami. Nepotvrdilo sa, že by akné zhoršovala čokoláda, naopak, antioxidanty v kvalitnej horkej čokoláde patria do podpornej liečby tohto kožného problému. V rámci stravovania však odborníci odporúčajú znížiť príjem živočíšnych tukov, dráždivých jedál a takisto kolových nápojov.

Možnosti liečby akné sú rôzne. Najčastejšie ide o miestnu liečbu, čo znamená nanášanie prípravkov, ktoré uvoľňujú uhry zo skupiny bežnej dostupnej dermatokozmetiky, alebo aj voľnopredajných liečiv s protizápalovým či antibakteriálnym účinkom. V ťažkých prípadoch sa už predpisuje celková liečba v podobe hormonálnej liečby, antibiotík či špecializovaných systémových prípavkov. Mnohé sa dokonca kombinujú. To sa už nezaobíde bez istých rizík, preto treba vždy dôsledne zvažovať, čo je menšie zlo.

Pri všetkých formách akné však možno bez akéhokoľvek rizika nežiaducich účinkov užívať tzv. podpornú liečbu v podobe doplnkov výživy. Je totiž známe, že niektoré látky majú na pokožku blahodarný vplyv. Koža a črevo majú veľa spoločného – sú dobre prekrvené, osídlené množstvom baktérií, sú to neuro-imuno-endokrinné orgány a tvoria rozhranie medzi vonkajším a vnútorným prostredím.

Do liečebnej schémy zápalových kožných ochorení, akým je aj akné, sa dostávajú prípravky, ktoré sú schopné pozitívne ovplyvňovať črevnú mikroflóru a črevnú priepustnosť. Ide o prípravky, ktoré v čreve vytvárajú akýsi štít – bránia vstupu mnohých škodlivín prostredníctvom črevnej steny do krvného obehu. Jednoducho možno povedať, že ide o produkty určené na akúsi vnútornú očistu, čiže detox. Patrí sem aj výživový doplnok Atopona – detox pre pokožku.

Akné aj mnohí odborníci považujú za výlučne kozmetický problém. Nie je to však pravda, pretože pre mladých ľudí môže byť veľkou záťažou na psychiku, viesť k pocitom menejcennosti, uťahovania sa do seba samého, vyhýbaniu sa aktivitám s rovesníkmi. Tvrdenie, že akné zjazvuje nielen kožu, ale aj dušu, je známe – v období citlivom po psychickej stránke môže spôsobiť nenapraviteľné poškodenia. Ak teda jestvuje bezpečná možnosť, ako pomôcť, treba po nej bez zaváhania siahnuť.

 

Akné spôsobuje kombinácia týchto príčin:

  • dochádza k poruche rohovatenia buniek vo vlasovom vačku, a ten sa následne upcháva
  • zvýšená tvorba mužských pohlavných hormónov androgénov (majú ich aj dievčatá), resp. zvýšená citlivosť na ne spôsobuje nadmernú tvorbu mazu
  • baktéria Propionibacterium acnes získava vhodné podmienky na to, aby sa rozmnožila
  • dochádza ku zápalu so všetkými jeho dôsledkami

 

Črevný detoxikant Atopona (v tabletách)

– doplnok výživy, ktorý obsahuje lignín (800 mg) a laktitol (140 mg)

  1. Lignín – ,,kostra raslín“, po celulóze druhá najrozšírenejšia organická zlúčenina na Zemi, látka schopná viazať kvapalné i plynné látky, ťažké kovy, chemické látky, endotoxíny, baktérie, alergény a podobne.
  2. Laktitol – sladidlo, tzv. cukrový alkohol slúžiaci ako prebiotikum, nestráviteľná zložka stravy, ktorá podporuje rast črevnej mikroflóry a pozitívne vplýva na črevný mikrobióm.

 

 

 

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár