Stena nášho čreva je náš najväčší ,,interface“ s vonkajším svetom. Plocha tenkého čreva tvorí vďaka črevným klkom asi 300 štvorcových metrov. Pre porovnanie – tenisový kurz určený na štvorhru má plochu 260 metrov štvorcových.
Črevná stena má za úlohu získať maximum živín a ďalších látok z potravy a pritom do tela na tejto obrovskej ploche vpustiť čo najmenej škodlivín. V tom spočíva jej bariérová funkcia.
Predstavme si sliznicu čreva ako sieť s drobnými otvormi, ktorá dovnútra prepustí len látky s určitou veľkosťou. Veľkosť týchto ôk je teda rozhodujúca pre vstrebávanie živín. Ak je však niečo v neporiadku, otvory v sieti sa zväčšia a do tela začnú prúdiť látky, ktoré tam nemajú čo hľadať.
V akých situáciách k tomu dochádza?
Dávny stresový mechanizmus spúšťa v tele reakciu ,,Uteč alebo bojuj“. V minulosti v nebezpečnej situácii bol človek vďaka vyplaveným stresovým hormónom schopný utekať alebo bojovať – zachrániť si život. V tejto ,,akútnej situácii“ naše telo dokáže prudko zvýšiť priepustnosť čriev, a tým umožniť organizmu vyšší prílev potrebnej energie. Na druhej strane – zvýšením priepustnosti čreva telo zaplavia aj škodliviny navyše, keďže bariérová funkcia čreva sa zníži!
Bohužiaľ, tento mechanizmus funguje aj pri chronickom strese, ktorý súčasná moderná doba prináša omnoho častejšie v porovnaní s dávnymi časmi, keď sa človek ocitol v nebezpečenstve ohrozenia života len z času na čas. Ak sa chronickému stresu nenaučíme rôznymi technikami či zmenou spôsobu života brániť, ocitáme sa v ohrození permanentne.
Priepustnosť čriev takisto ovplyvňujú črevné baktérie – a to obidvoma smermi. Probiotické kmene pomáhajú udržiavať črevnú bariéru, ale mnoho patologických baktérií (helikobakter, zlatý stafylokok, salmonela…) črevnú priepustnosť zvyšujú a bariérovú funkciu čriev zhoršujú.
Okrem toho priepustnosť čreva zvyšuje aj západný typ stravovania (vysokotučná diéta), aj preto majú obézni ľudia v tele chronický zápal a vyššiu hladinu endotoxínov.
Procesy okolo priepustnosti čriev sa v posledných rokoch intenzívne skúmajú. Ich pochopenie nie je celkom jednoduché, čo sa však vie, je fakt, že zvýšená priepustnosť čreva vedie u každého človeka ku zvýšenej hladine tzv. endotoxínov v krvi a ku chronickému zápalu (resp. sa zhorší už existujúci zápal v tele: ekzém, akné, rosacea atď.). Je dokázané, že pri akútnom vzplanutí ekzému je hladina endotoxínov u pacienta s atopickým ekzémom až 60 x vyššia v porovnaní so zdravým človekom!
Zmena v priepustnosti čriev má podiel na vzniku a zhoršení mnohých chorôb, napríklad v rámci metabolického syndrómu (ateroskleróza, hypertenzia, cukrovka), pri zápaloch čriev (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída), v prípade psychiatrických chorôb ako Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, autizmus, depresia či chronický únavový syndróm.
Aj preto sa v poslednom období čoraz väčšia pozornosť venuje tzv. črevným detoxikantom, látkam, ktoré sú schopné pozitívne ovplyvňovať črevnú mikroflóru a črevnú priepustnosť. Ide o prípravky, ktoré v čreve vytvárajú akýsi štít – bránia vstupu škodlivín cez črevnú stenu do krvného obehu. Svojím spôsobom vlastne ide o produkty určené na vnútornú očistu, tzv. detox. Mali by však byť testované prostredníctvom štúdií.
Jedným z nich je Atopona, doplnok výživy v tabletách, ktorý pomohol zlepšiť kvalitu života u 77 % pacientov s atopickým ekzémom v rámci liečby atopického ekzému v porovnaní s iba 37 % zlepšených pacientov, ktorí Atoponu neužívali. Obsahuje látku, ktorá na seba dokáže naviazať endotoxíny (tzv. sorbent) a prebiotikum podporujúce rast črevnej mikroflóry.
Črevné detoxikanty sa tak stávajú novým doplnkom liečby v rámci mnohých zápalových ochorení, ktoré súvisia so zvýšenou priepustnosťou čriev.

Črevný detoxikant Atopona (v tabletách)
– doplnok výživy, ktorý obsahuje lignín (800 mg) a laktitol (140 mg)
1. Lignín – ,,kostra raslín“, po celulóze druhá najrozšírenejšia organická zlúčenina na Zemi, látka schopná viazať kvapalné i plynné látky, ťažké kovy, chemické látky, endotoxíny, baktérie, alergény a podobne.
2. Laktitol – sladidlo, tzv. cukrový alkohol slúžiaci ako prebiotikum, nestráviteľná zložka stravy, ktorá podporuje rast črevnej mikroflóry a pozitívne vplýva na črevný mikrobióm.