Rady rodičom dieťaťa s atopickým ekzémom:

  1. Pri dojčenom dieťati je potrebné, aby dojčiaca matka vylúčila zo svojej stravy kravské mlieko, mliečne výrobky a vajíčka po dobu troch týždňov. Ak u dieťaťa nedôjde ku zlepšeniu príznakov ekzému, môže sa matka vrátiť ku svojej pôvodnej strave vrátane primeraného množstva mlieka a vajec. Výživu prostredníctvom materského mlieka sa odporúča udržať aspoň do šiestich mesiacov veku. Ďalšie zložky potravy zaraďujeme postupne, vajcia až na konci prvého roku života.
  2. Pokúste sa svrbivosť pokožky udržať pod kontrolou, aby sa dieťa čo najmenej škriabalo.
  3. Dieťaťu pravidelne strihajte nechty.
  4. Udržiavajte atopickú pokožku vláčnu, používajte premasťovacie prostriedky, ako napríklad špeciálnu zdravotnícku kozmetiku Allergika  – Dermifant.
  5. Nepoužívajte parfumované mydlá, vhodnejšie sú čistiace oleje.
  6. Kúpte dieťa krátko a nie príliš často, voda nesmie byť horúca. Odporúča sa vaňový olejový kúpeľ. Optimálne je však dieťa výlučne sprchovať vlažnou vodou a používať sprchové oleje alebo prostriedky na umývanie pre ekzematikov (,,mydlá bez mydla“). Pri zhoršení ekzému nahrádzame olejový kúpeľ ovseným kúpeľom, kúpeľom v zemiakovom škrobe, otrubách alebo v repíku.
  7. Pri obliekaní dieťaťa vyraďte kontakt s vlnou, umelými a dráždivými materiálmi. Nový odev dieťaťu pred nosením vždy operte, alebo vypláchajte. Nezabudnite odstrániť všetky etikety z vnútornej strany odevov (pri nosení mechanicky dráždia).
  8. Bielizeň a oblečenie, ktoré sa priamo dotýka pokožky dieťaťa, musí byť z čistej bavlny a je potrebné prať ho v nedráždivom pracom prostriedku. Odev by nemal byť tesný ani tuhý (pozor na švy džínsového oblečenia a tesné okraje jednorazových plienok).
  9. Nepodporujte prílišným obliekaním potenie.
  10. Teplota prostredia, v ktorom sa dieťa pohybuje, má byť primeraná – 19-20 stupňov Celzia, miestnosti je vhodné nadmerne neprekurovať, aby sa dieťa neprehrievalo. Vhodný však nie je ani prílišný chlad.
  11. Pozor na prudké zmeny teploty – prechody zo zimy do tepla a naopak.

 

  1. Chráňte dieťa pred infekciou (najmä herpetickou), druhotné infekcie treba včas liečiť. Vylúčte kontakt s ľuďmi, ktorí majú opary!
  2. Podporujte pokojný, nerušený spánok a pokojný odpočinok počas dňa.
  3. V dome nefajčite a nevystavujte dieťa tabakovému dymu.
  4. Vytvorte pre dieťa doma bezalergénové prostredie (roztoče, zvieratá). Samostatnou kapitolou je stravovanie.
  5. Postupné opatrné slnenie a morská voda obyčajne pôsobí na ekzematické deti blahodarne. Výhodnejšie pre ne sú však kamienkové a štrkové pláže, najmä pri mokvaní pokožky či bakteriálnej infekcii pozor na kontakt s pieskom na pláži (navyše môže byť kontaminovaný výlučkami zvierat, najmä v Ázii je veľa túlavých psov).
  6. Rodičom sa odporúča, aby sledovali najmä: jedálny lístok, vplyv počasia, vplyv kúpania a opaľovania, menštruačný cyklus u dievčat, vplyv psychickej a fyzickej záťaže, zmeny v životnom stereotype (pobyt mimo domova), vplyv infekčných ochorení, očkovania, nových liekov a vplyv koníčkov dieťaťa (športový tréning, návšteva bazéna, výtvarný krúžok) na stav kože.
  7. Pre deti od troch rokov je možná niekoľkokrát do roka 20 dní trvajúca detoxikačná kúra za využitia prírodných enterosorbentov (lignín) a prebiotík (laktitol), ktoré účinne odstraňujú endotoxíny z čreva a podporujú rast ,,priateľských baktérií“ v rámci črevného mikrobiómu. Jeho zloženie má vplyv na pokožku. Spomínaný prípravok je výživovým doplnkom na báze vlákniny bez nežiaducich účinkov a nazýva sa Atopona.
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár