Upracte si v čreve a nakŕmte „dobré baktérie“

Čistotu v črevách si môžeme predstaviť ako čistotu v lese. Ani ten najzarytejší priaznivec čistoty nechodí do lesa s metlou. Les je čistý, ak v ňom panuje rovnováha a prevažujú užitočné rastliny. Tomu môžeme pomôcť aj my sami tým, že vysadíme prospešné rastliny, alebo si v lese môžeme vybrať svoje obľúbené a starať sa o ne tak, aby sa množili a silneli. Občas sa objavia neželaní škodcovia a vtedy si musíme ďalší postup starostlivo premyslieť. Ak nič nepomáha, prídu na rad chemické prostriedky, napr. pesticídy. Tie dokážu so škodcami urobiť hotové zázraky, ale nemali by sa používať často a ľahkovážne.

Štyri hlavné nástroje na čistenie čreva

Na čistenie vnútra nášho tela slúžia štyri hlavné nástroje: antibotiká, probiotiká a prebiotiká. A ešte vláknina. S pomocou antibiotík vieme odvrátiť akútny útok choroboplodných zárodkov. Probiotiká a prebiotiká podporujú to, čo je pre nás dobré.

Zatiaľ kým probiotiká sú živé baktérie, ktoré sú ,,priateľské“ k nášmu organizmu a pomáhajú udržiavať dôležitú rovnováhu v rámci nášho mikrobiómu, prebiotiká sú potraviny, ktoré doputujú až do hrubého čreva a tu živia dobré baktérie, aby rástli lepšie ako zlé. O probiotikách sa už roky veľa hovorí a píše, o prebiotikách až tak veľmi nie.

Prebiotiká sú tie, ktoré podporujú dobré baktérie v našom čreve. V zásade sú omnoho praktickejšie na každodenné užívanie ako probiotiká. Splniť treba jedinú podmienku: V našich črevách musia žiť dobré baktérie. Pretože, ako vravia odborníci, darmo budete hádzať potravu do prázdneho rybníka, ak v ňom nemáte ryby.

Balastné látky pre telo nie sú balastom

Keďže baktérie sú omnoho menšie ako my, hľadia na potravu z úplne inej perspektívy. Každé zrnko je pre ne obrovskou udalosťou, prísľubom hostiny. Čokoľvek, čo v tenkom čreve nedokážeme stráviť, označujeme ako „balastné látky“. Napriek tomuto pomenovaniu balastné látky vôbec nie sú zbytočnou záťažou, určite nie pre naše baktérie v hrubom čreve!

Balastné látky jedávajú len „dobré baktérie“. Ak by to takto fungovalo aj s ľuďmi, v jedálni by sme hneď videli, kto je dobrý a kto zlý. Napríklad taký kryštálový cukor nie je prebiotikum, majú ho totiž rady aj baktérie spôsobujúce zubný kaz. „Zlé baktérie“ využívajú prebiotiká celkom málo alebo vôbec.

Napriek tomu, že vieme, aké sú balastné látky prospešné, jeme ich príliš málo. Každý deň by sme ich mali jesť v dávke približne 30 gramov, väčšina Európanov sa však uspokojí s polovičným množstvom.

Prebiotiká ani zďaleka nie sú tak dobre preštudované ako probiotiká, sú však stavy, pri ktorých nachádzajú svoje uplatnenie. Tým, že podporujú dobré baktérie, v črevách vzniká menej jedovatých látok. Vláknina (najmä, ak ide o tzv. sorbent) je zas schopná na seba naviazať kvapalné i plynné látky, ťažké kovy, chemikálie,  endotoxíny, baktérie, alergény a podobne. Tie následne organizmus spoločne s ňou vylúči v stolici.

Takáto kombinácia prebiotika a sorbentu nám v čreve doslova „uprace“, ale nie tak ako antibiotiká, ktoré zlikvidujú dobré aj zlé baktérie a účinkujú ako vyššie spomínané „pesticídy v lese“. Tu ide skôr o „črevný detox“. V čreve vytvárajú akýsi štít – bránia vstupu škodlivín cez črevnú stenu do krvného obehu. Je to nový doplňujúci trend v rámci liečby niektorých zápalových ochorení kože (atopický ekzém, rosacea, akné…), ktorá, ako vieme, s generálnym poriadkom v našom čreve úzko súvisí. Koža je totiž zrkadlom nášho čreva! Je to ten prípad, keď už obal ukáže, či je vnútri upratané a všetko v rovnováhe.

 

INFOGRAFIKA

Probiotiká – živé mikroorganizmy, ktoré po vstupe do nášho tela majú prospešný účinok pre naše zdravie. Medzi najznámejšie patria laktobacily a bifidobaktérie. „Pro bios“ znamená „pre život“.

Prebiotiká – rozpustné či nerozpustné nestráviteľné zložky potravy, ktoré probiotiká vyživujú a umožňujú im v čreve rozmnožiť sa, rastové faktory probiotík, napr. inulín, fruktooligosacharidy, galaktooligosacharidy. Z potravín obsahujú prebiotiká všetky, ktoré majú veľa vlákniny a vitamínu B: pór, cícer, kukurica, ľanové semená, banány, obilniny (celozrnné výrobky), figy, sušené slivky, hrozienka… „Pre bios“ znamená „pred životom“.

Symbiotiká – kombinácia probiotík s prebiotikami, najčastejšie sa s nimi stretneme vo funkčných potravinách a vo výživových doplnkoch.

Antibiotiká – patria medzi najčastejšie predpisované lieky na svete. Ich nadmerné užívanie však spôsobuje, že sa voči niektorým baktériám stávajú neúčinnými. Baktérie sú jednobunkové mikroorganizmy, ktoré sa na rozdiel od vírusov vedia množiť aj mimo živého organizmu. „Anti bios“ znamená „proti životu“.

 

Črevný detoxikant Atopona (v tabletách)

 – doplnok výživy, ktorý obsahuje lignín (800 mg) a laktitol (140 mg)

  1. Lignín – ,,kostra rastlín“, balastná látka, po celulóze druhá najrozšírenejšia organická zlúčenina na Zemi, látka schopná viazať kvapalné i plynné látky, ťažké kovy, chemické látky, endotoxíny, baktérie, alergény a podobne.
  2. Laktitol – sladidlo, tzv. cukrový alkohol slúžiaci ako prebiotikum, nestráviteľná zložka stravy, ktorá podporuje rast črevnej mikroflóry a pozitívne vplýva na črevný mikrobióm.

 

 

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár